Pauls Sukatnieks

Pauls Sukatnieks (1913 – 1989) – žymus latvių selekcininkas, išvedęs daug vynmedžių veislių, kurios tinkamos Latvijos klimatui.

1937 metais Latvijoje buvo pasodintas 1 ha vynuogynas, kuriame augo 20 veislių vynmedžių. 1950 metais buvo įvežta ir pasodinta dar apie 300 veislių.
Nuo 1951 m. Latvijos MA Biologijos institutas su Pūre Sodininkystės bandymų stotimi (vakarinė Latvijos dalis) ir P.Sukatnieks vietovėje Dviete (Latvijos pietryčiai) tyrinėjo šias veisles augančias lauko sąlygomis. Po 5 metų išsamių tyrimų buvo padaryta išvada, kad Latvijos sąlygomis tinkamos auginimui tik 3 veislės: Zida Kekars, Triumf ir Malengro sėjinukas. 1962 metais P.Sukatniekas rekomendavo dar 4: Tichonovo Niba, Hasanskij Sladkij, Jubileinyj Novgoroda ir Nežnyj.

Jau 1953 metais mokslininkams buvo aišku, kad reikia kurti savas, vietines, vynmedžių veisles.
P.Sukatniekas 1959 m. kryžmino Madlen Anževin (V.vinifera) su Dvietes Zila (V.labrusca, selekcininko 1949 m. išvesta veislė) ir gavo apie 900 hibridų, iš kurių 1968 m. atrinko 20 perspektyvių: Supaga, Sukribe, Guna, Veldze, Meda, Veina, Spulga ir kt.
1964 metais P.Sukatniekas į hibridus įvedė ir V.amurensis genų: veislės Smuglianka žiedus apdulkino Dvietes Zila ir Jubileinyj Novgoroda žiedadulkių mišiniu. Buvo gauti perspektyvūs hibridai Lauma, Ritausma, Zilga ir kt.
Dauguma P.Sukatnieko hibridų gerai auga ir dera Latvijos agroklimatinėmis sąlygomis. Jų palyginti trumpas vegetacijos periodas (110 – 125 dienos), uogos vidutinio dydžio (3 – 4 g.), sulčių cukringumas 16 – 20 %, rūgštingumas 5 – 8 g/l. Hibridai atsparūs šalčiui iki -21 -25 °C (Zilga dar daugiau) ir sąlyginai atsparūs grybinėms ligoms.

Reikia pažymėti, kad būtent P.Sukatniekas su savo hibridais pradėjo naują erą Latvijos vynuogininkystėje. Šiandien jo hibridai labiausiai išplitę ne tik Latvijoje, bet ir Lietuvoje, Estijoje, Baltarusijoje, Norvegijoje, Švedijoje, Suomijoje, Kanadoje, JAV. Tai liudija apie didelį P.Sukatnieko indėlį į vynuogininkystės plėtojimą visame šiauriniame regione.

Comments are closed.