Veislės

Čia įtraukiamos vynmedžių veislės tinkamos:

  • auginti Lietuvos klimatinėmis sąlygomis,
  • auginti šiltnamyje,
  • panaudoti selekcijoje.

Veislė – vieno augalo vegetatyviškai padauginti palikuonys.
Desertinių veislių vynuogės skirtos valgyti šviežios. Jos pasižymi patrauklia kekių ir uogų išvaizda, maloniu skoniu ir aromatu, sultingu, ar mėsingu minkštimu.
Vyninių veislių vynuogių paskirtis – vyno ir sulčių gamyba. Joms labai svarbi cheminė ir mechaninė derliaus sudėtis. Vyninių veislių skiriamasis bruožas yra didelis sulčių kiekis uogose (75 – 85 % uogų masės) ir didelis cukringumas.

Pagal vynuogių prinokimo laiką Lietuvoje veislės skirstomos:

  • labai ankstyvos (105 – 115 dienų) – sunoksta nuo rugpjūčio vidurio,
  • ankstyvosios (115 – 125 dienos) – sunoksta apie rugsėjo 1-ąją,
  • vidutiniškai ankstyvos (125 – 135 dienos) – sunoksta iki rugsėjo vidurio,
  • vėlyvosios (135 – 150 dienų) – sunoksta iki rugsėjo pabaigos.

Nepalankiais metais vėlyvųjų veislių vynuogės gali ir nesunokti.

Reikėtų kai ką paaiškinti, dėl prie kiekvienos ankstyvumo kategorijos nurodytų vegetacijos dienų.
Mūsų platumose (55°) auginamų vynmedžių vegetacijos periodas (nuo pumpurų išsiskleidimo iki vynuogių prinokimo) sutrumpėja mažiausiai 10 dienų, palyginus su tradicinės vynuogininkystės rajonais (45° platuma, linija Bordo – Krymas).
Tai paaiškinama ilgesniu šviesiuoju paros metu ir pakankamai aukštomis vasaros temperatūromis.
Nuo gegužės pradžios iki rugsėjo pabaigos šviesusis paros metas pas mus apie 170 valandų ilgesnis, nei ties 45° lygiagrete. O tai sudaro mažiausiai 10 papildomų dienų (ne parų), kai vynmedžių lapuose gali vykti fotosintezė.
Įvairioje literatūroje veislių ankstyvumas nusakomas vegetacijos dienomis, tačiau tai nurodoma tradiciniams vynuogininkystės rajonams (pietiniams). Todėl, dėl aukščiau nurodytų priežasčių, šį terminą galima sumažinti 10 dienų.
Pavyzdžiui, vinograd.info nurodoma, kad veislės Alfa vegetacijos periodas 140 – 145 dienos, o Lietuvoje ji sunoksta per 130 – 135 dienas.

Tik nereikia daryti išvados, kad pas mus palankesnės sąlygos vynuogininkystei, nes bendras vegetacijos periodas pietiniuose kraštuose gerokai ilgesnis: nuo balandžio vidurio iki spalio pabaigos.

Comments are closed.