Arbūzų auginimas 2018 metais

Šie metai turėtų būti palankūs arbūzų auginimui. Pateikiame šio naudingo augalo pirmųjų vystymosi stadijų nuotraukas: nuo atrinktų geriausių vaisių sėklų dygimo pradžios iki daigų pasodinimo (05.31-06.01).

Tai Konstantino Nedzvecko (1929-2012) selekcionuotos arbūzų veislės „Kiemintai“ sėklos.

Kaip matome nuotraukose, atskirų vaisių sėklos skiriasi savo spalva, dygimo tempu. Skiriasi ir daigai savo dydžiu, šaknų išsivystymu. Todėl siekiant, kad veislė būtų vientisa – daigai lysvėje sodinami taip, kad kaimyniniai augalai būtų iš skirtingų arbūzų sėklų. Tokiu būdu pageidautinos vieno arbūzo savybės žiedadulkių pagalba bus perduotos kitiems. O nepageidautinų savybių (vėlyvi, neskanūs, stora žieve) turinčių egzempliorių paprasčiausiai toliau nedauginam.

 

Arbūzai pražydo (birželio 16 d.)

Lygiai prieš pusę mėnesio pasodinti arbūzų daigai jau turi apie metro ilgio virkščias, žydi vyriški žiedai, moteriški dar lūkuriuoja…

 

Vaisių augimo pradžia (birželio 30 d.)

Jau mėnuo arbūzai auga dirvoje. Yra daugybė agrasto dydžio ir keletas vos didesnių už golfo kamuoliuką vaisių. Atrodytų, kad šiam metui jie mažoki, tačiau tai nėra blogai – anksti užsimezgę vaisiai sunaudoja daug maistinių medžiagų ir neleidžia augti pačiam augalui, todėl gerai neišsivysčiusios virkščios užaugintų ne didesnius už rankinio kamuolį arbūzus (iki 3 kg). O visą mėnesį be apkrovimo augusios ir tik dabar užmezgusios vaisius virkščios pajėgs išmaitinti 5-8 kilogramų ir didesnius arbūzus.
Šviesios atminties Konstantinas Nedzveckas sakydavo, kad mūsų klimatinėmis sąlygomis pilnai užaugti ir sunokti gali tie vaisiai, kurie užmezgami iki rugpjūčio pradžios.

 

Augam (liepos 16 d.)

Nuolatinės liūtys – tikrai ne tai ko arbūzams dabar reikėtų, bet nors šilumos pakanka.
Esant orams kai per daug drėgmės – kyla pavojus, kad pradės plisti grybinės ligos. Daugiausiai nuostolių pridaro liga analogiška bulvių marui (Phytophthora) – labai greitai plintanti palankiomis sąlygomis, kur vasarą būna aukšta santykinė drėgmė, vėsios naktys ir šiltos dienos. Liga pažeidžia visas augalo dalis: paruduoja ir nudžiūsta lapai, subliūkšta
virkščios, pūva vaisiai.
Apsaugai galima naudoti pvz. fungicidą REVUS 250 SC kas 7-10 dienų. Preparato koncentracija 0,1% (10 ml į 10 litrų vandens).

Comments are closed.