Vynmedžiai Lietuvoje

Rašytinių šaltinių apie vynmedžių istoriją Lietuvoje yra nedaug. XVIII – XIX amžiuose vynmedžiai buvo auginami Lietuvos dvaruose. Akademiniuose leidiniuose, skirtuose Lietuvos florai, pranešama, kad Vitis labrusca rūšies vynmedžiai čia žinomi nuo XIX amžiaus.

Moksliniai vynmedžių tyrimai buvo pradėti Kauno Botanikos sode 1931 metais, įsigijus iš Lozanos federalinės vynuogininkystės bandymų stoties šias veisles: Chasselas dore de Fontainebleau (Baltoji Šasla), Chasselas Vibert, Fendant rouge (Rožinė Šasla), Lignan, Limberger, Oberlin 604, PG 101.
1937 metais M.Janušauskaitė – Lukavičienė VDU Botanikos sodo raštuose paskelbė straipsnį „Duomenys apie vynmedžių kultūrą VDU Botanikos sode 1931 – 1937 metų laikotarpyje“. Be straipsnyje aprašytų veislių buvo pradėtos auginti: Früher Leipziger, Früher blauer Burgunder, Isabella ir kt.

Nuo 1952 metų Kauno Botanikos sodo kolekciją tyrė A.V.Morkūnas.
Vynuogynas buvo praplėstas Lietuvoje surinktomis ir iš kitų vietų gautomis veislėmis. 1958 metais Biologijos Instituto Darbų III tome paskelbtame straipsnyje A.V.Morkūnas aprašo šias veisles: Linjan, Madlen Anževin, Malengro ankstyvoji, Lietuvos Saulė, Baltoji Šasla, Rožinė Šasla, Šasla Vibert (pavadinimas abejotinas), Izabela Rožinė, T.Ivanausko rastinukė ir Kauno Botanikos sodo Nr.55, Nr.57, Nr.25, Nr.30, Nr.6, Nr.10 (tiksliai nežinomos veislės žymimos numeriais).

Straipsnio išvadose A.V.Morkūnas rašo: „Remiantis daugiamečiu vynuogių auginimo Botanikos sode patyrimu ir dvejų, nors ir nepalankių vynuogėms, metų uogų kokybės analizių duomenimis, galima teigti, kad LTSR gamtinėmis sąlygomis vynuogių auginimas yra visiškai perspektyvus. Jų įdiegimas praplėstų respublikos uoginių kultūrų sortimentą ir, svarbiausia, duotų galimybę aprūpinti vertingomis ir patrauklios išvaizdos uogomis gyventojus tuo metu, kai kitų uogų sezonas jau būna pasibaigęs, t.y. antroje vasaros pusėje ir rudens pradžioje.”

Milžinišką reikšmę vynmedžių populiarinimui ir auginimui Lietuvoje turėjo selekcininkas Antanas Gailiūnas iš Juodupės (Rokiškio raj.), kuris išvedė gausybę vynmedžių veislių tinkamų auginti mūsų agroklimatinėmis sąlygomis.

Šiuo metu moksliniai vynmedžių tyrimai atliekami Vilniaus universiteto Botanikos sode, o dr. Darius Ryliškis pirmasis ir vienintelis Lietuvoje apsigynė disertaciją vynmedžių tema.

Comments are closed.